Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka gałęzi.

Wierzba wypuści nawet spośród patyczka pędu.

Mając na uwadze to, zdołamy dzięki niej utworzyć ekstrawaganckie postaci ogrodzeń. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie uzyska niespotykany charakter i będzie się polecać pośród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Rosnące na polach oraz bagiennych bagnach wierzby już jakiś czas temu zadomowiły się w naszych botanikach. Polubiliśmy je za krasę oraz spectficzne kociaki. Nie są kłopotliwe, potrzebują tylko mrowie wilgoci i troszeczkę słońca. Nasycą się nieomalże każdą ziemią.


Malutko drzew sprosta też tak samo błyskawicznie stymulować stracone odnogi i gałęzie. Wierzby wybitnie swobodnie rekonstruują również swój system korzeniowy. Wystarczy, iż skrócony czy też nawet złapany patyk zagłębiony w słotnej glebie po jakimś czasie wypuści korzenie i wręczy początek następnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na , tak aby spośród wierzb robić zaplatane sztachety w ogrodzeniu czy też płotki pokryte liśćmi. Prawdopodobnie warto posiadać tak cudne ogrodzenie. Najprawidłowiej do stworzenia takiego płotu wykorzystać poniższe gatunki wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, oraz jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te modele wierzby na ogrodzenia mają parę bliźniaczych cech:

dają prostolinijne, długie i niezwykle plastyczne pędy – przez wzgląd na to można swobodnie nadawać kształt ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po ścięciu- w skrótowym terminie możemy wypleść skończone przęsło na płot;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Podczas gdy posiadamy już projekt na formę ogrodzenia, musimy zakupić stosowne wierzbowe odnogi na płot. Na nieszczęście, odkrycie ich w wymogach naturalnych jest kłopotliwe, dlatego że dziko rosnące krzaki okazjonalnie emitują niezwykle długie a zarazem prostolinijne pędy. Najakuratniej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie trzeba zaczekać kilka lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot przebierzmy najpierw lokalizację w ogrodzie, malutko przez nas uczęszczane i najmniej widoczne.Wiosną, w marcu lub w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy pozyskać spośród dziko rosnących roślin. Przedtem powinno się je namoczyć na 24 h w głębi, ażeby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w ziemię, tak żeby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny błyskawicznie się grubieją, skutkiem tego powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa akceptujemy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosenką następnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki okazjonalnie przewyższają 2m, więc na dłuższe musimy zaczekać bodaj jeszcze rok.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku do kilkunastu witek, które wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s