Długowieczne płoty drewniane

Trwałe ogrodzenia drewniane

Nieodpowiednio konserwowane sztachety drewniane błyskawicznie się psują i mogą nieodwołalnie stracić swój dotychczasowy wdzięk oraz cechy. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie warto poznać rodzaje konserwacji i pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy zdołamy napawać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna należy rozpocząć od poprawnego i sumiennego przygotowania materiału na płot, bowiem od tego zależy rezultat finalny naszych robót. Przed zastosowaniem artykułów do osłony oraz dekoracji sztachet z drzewa kluczowe jest sprawdzenie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drewna na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu fachowego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz insektami. Gdy zabezpieczymy już nasze płot przed postępem biokorozji, powinno się nanieść kolejne amalgamaty, jakie zabezpieczą je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli pragniemy zdołać zachować naturalny kolor drzewa naszego płotu, powinniśmy użyć achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu określonego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, ochroni ogrodzenie od środka, jednakże nie utworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Konserwowane w ten sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej protekcji płotu, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu kamufluje płot przed ujemnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać ażeby płoty z drewna były trwałe trzeba poświęcić im dużo uwagi oraz opieki.

Całkowicie inaczej jest w wypadku płotów wykonanych z plastiku. Ten rodzaj ogrodzeń jest w pełni odporny na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie ulegają również biokorozji z tej przyczyny służą swoim właścicielom przez długi czas.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s